• +371 67520855
 • Sdvnrevs@riga.lv
 • Miera iela 64, Vidzemes priekšpilsēta, Rīga, LV-1013
 • Ziņas

  23.aprīļa vēlā vakarā no Š.Dubnova Rīgas Ebreju vidusskolas pagalma izbrauca autobuss…

  23.aprīļa vēlā vakarā no Š.Dubnova Rīgas Ebreju vidusskolas pagalma izbrauca autobuss, kurā sēdēja Tallinas Ebreju skolas skolēni, kā arī Rīgas Ebreju skolas 10.klases audzēkņi. Sākotnēji ceļš veda uz Viļņu, lai autobusā pievienotos arī Viļņas Ebreju skolas izglītojamie. Kad visas Baltijas Ebreju skolas bija apvienojušās, autobuss turpināja ceļu uz Baltkrieviju. Tā sākās programma Šorašim („Saknes”).

  Programma Šorasim pastāv jau daudzus gadus. Tā veltīta ebreju tautas vēstures apguvei zemēs, kurās bija lielākais skaits štetlu – nelielu pilsētiņu, kurās galvenokārt dzīvoja ebreji –  no to (štetlu) uzplaukuma un līdz 2.Pasaules karam, kas aprāva ebreju novietņu eksistenci. Programma notiek reizi gadā, piedalīties tajā drīkst tikai 10.klašu skolēni un tie 11.un 12.klašu skolēni, kuri iepriekšējos gados nav piedalījušies. Programma tiek īstenota bijušās Padomju savienības teritorijā esošo Ebreju skolu skolēniem.

  Tādā veidā Ebreju skolu izglītojamie var piedalīties programmā vienu reizi dzīvē, līdz ar to katra programma ir unikāla un paliek atmiņā tās dalībniekiem uz visu mūžu.

  Šajā gadā programma Šorašim norisinājās Baltkrievijā. Nedēļas laikā programmas dalībnieki apbraukāja vairākas vietas, apskatīja pilsētas. Spriediet paši: Rakova, Voložina, Ošmjani, Ivje, Babrujska, Mirs, Nesviža, Novogrudoka un, protams, Bresta un Minska. Brauciens tika noslēgts ar piemiņās brīdi Katiņā.

  Brauciena laikā tika organizēti dažādi pasākumi: tikšanās ar „Субботa” un avdalu, teātra programma „Štetl”, nodarbības grupās. Tāpat arī piemiņas brīdis, veltīts holokausta upuru un varoņu piemiņai, kurā ar runu uzstājās visi skolotāji, kuri piedalījās braucienā, kā arī brauciena vadītāji.

  Viesošanās laikā mēs dzīvojām brīnišķīgā jaunā viesnīcā gandrīz Minskas centrā. Mūs mieloja, veda ekskursijās, fotografēja –  īsāk sakot, neļāva garlaikoties ne mirkli. Garākos pārbraucienos mēs skatījāmies interesantas filmas, par 2.Pasaules karu un atsevišķu ebreju likteni.

  Svarīgākais šādu braucienu laikā ir pareizi un interesanti pastāstīt. Mūsu Baltijas valstu grupai palaimējās ar gidu – kad gids Reuvens uzdeva jautājumus par iepriekš stāstīto, nebija nevienas nepareizas atbildes. Lielākais nopelns tajā ir Reuvenam, kurš neizsakāmi interesanti stāstīja, kā arī klausītājiem.

  Atgriezāmies mēs pēc nedēļas – noguruši un iedeguši – tajā pašā autobusā, kas aizveda mūs uz Baltkrieviju. Atgriezāmies mainījušies, bagāti iespaidiem un zināšanām, un ļoti nožēlojam vienīgi to, ka šāds brauciens iespējams tikai vienu reizi dzīvē.