Latviešu
 • +371 67520855
 • Sdvnrevs@riga.lv
 • Miera iela 64, Vidzemes priekšpilsēta, Rīga, LV-1013
 • Tu bi Švat

  Tu bi Švat

  • Date & Time:
   • janvāris 28, 2021

  Tu-bi-Švat – ebreju kalendāra Shvat mēneša 15.datumā tiek atzīmēts „koku jaunais gads”.
  Tieši mēneša vidū, pilnmēness laikā, kad dienas gaišā daļa jau ir kļuvusi gandrīz divas stundas garāka. Tas ir brīdis, kad visagrāk plaukstošie koki Izraēlas Zemē mostas no ziemas miega un sāk jaunu auglības ciklu.

  Formāli koku jaunais gads ir saistīts ar dažāda veida desmito tiesu, kas bija jāiesniedz no Svētajā Zemē izaudzētās ražas. Šī desmitā tiesa septiņu gadu ciklā Šmits katru gadu bija citāda. Par atskaites punktu ar kuru briestošie augļi jau tiek uzskatīti par nākamā gada ražu arī skaitījās Tu-bi-Švat diena.

  Šie svētki tiek svinēti no neatminamiem laikiem. Kaut arī rakstiski tie Torā minēti nav, svētki ir pieminēti Mišnā. Šajā dienā pieņemts ēst augļus, īpaši vīnogas, vīģes, granātus, olīvas un dateles – tas ir tos augļus, kas Torā cildina Izraēlu – „kviešu un miežu, vīnogulāju un granātkoku, olīvkoku un vīģu medus valsti”.

  Atzīmējot Koku Jauno gadu, ebreji atceras Torā teikto par augļu kokiem: nedrīkst tos ne tikai cirst, bet arī lauzt, jo tie dod cilvēkam augļus. Cilvēkam ir daudz kopīga ar kokiem. Tāpat kā koks, arī cilvēks ir stiprs ar savām saknēm. Tieši saknes, kaut arī neredzamas, dod spēku cilvēkam un kokam. Koka lapotne – kā cilvēka dzīve, koka augļi – kā bērni.

  Aptuveni pirms četrām simtgadēm izveidojusies Cfatas kabalistu tradīcija sagaidīt koku jauno gadu ar svētku mielastu, līdzīgu kā lieldienās: izdzert tradicionālos četrus kausus vīna, kur dažādās proporcijās sajauts baltais un sarkanais vīns; noteiktā kārtībā ēdami augļi, kurus godina Izraēlā, lasīt Toru, kurā tiek pieminēti augi, Talmuda fragmentus un protams Zogara grāmatu.

  Pēdējā laikā Tu-bi-Švat svinēšana ir ieguvusi papildus nozīmi. Nedēļa, kurā ir svētki, kļuvusi par laiku, kad doties pārgājienos un ekskursijās, aicinājumu līdzcilvēkiem kļūt saudzīgiem pret dabu un iemīlēt to. Ir izveidojusies tradīcija: Tu-bi-Švat laikā tūkstošiem ļaužu – bērni, pieaugušie – piedalās lielajā koku stādīšanā. Tu-bi-Švat plaši tiek svinēts ne tikai Izraēlā, bet arī Amerikas ebreju vidū. Īpaši populāri šie svētki ir dabas aizstāvju organizācijās.

  Tu-bi-Švat Tu-bi-Švat Tu-bi-Švat

  Join event

  2021-1-28 2021-1-28 Europe/Helsinki Tu bi Švat Not indicated
  Add to Calendar
  You already has been joined the event.
  ×
  Thank you! You joined the event.
  ×